
Sphera Franchise Group, deținătoarea companiilor care operează în sistem de franciză brandurile KFC, Pizza Hut și Taco Bell în România, estimează pentru anul 2021 vânzări în restaurante în valoare totală de peste 230 milioane euro, cu 63% mai mari comparativ cu nivelul din 2020, din care, 25% sunt estimate a fi realizate prin intermediul canalului de livrare.
EBITDA normalizată este estimată să crească cu 115%, până la nivelul de 19 milioane euro.
„În 2021 ne așteptăm la o revenire semnificativă a business-ului, mai ales în a doua jumătate a anului”, a declarat Călin Ionescu, Directorul General al Sphera.
Pe parcursul anului 2021, ca urmare a contractului negociat cu francizorul Yum!, compania a planificat deschiderea a 16 restaurante (8 KFC, 3 Pizza Hut și 3 Taco Bell în Romania și 2 KFC în Italia). Bugetul alocat acestor investiții se ridică la 10,2 milioane euro. Totodată, în cadrul planului negociat cu Yum!, investiția în remodările restaurantelor existente este estimată la 3,8 milioane euro.
La finalul anului 2020, Sphera avea 158 de restaurante din care 138 erau în România, 18 în Italia și 2 în Republica Moldova.