FacebookTwitterLinkedIn

În luna octombrie 2023, volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de luna septembrie 2023, ca serie brută, cu 11,2%. Creșterea s-a menținut și comparativ cu luna octombrie 2022 (+10,7%), arată Institutul Național de Statistică (INS).

În ce privește primele zece luni din acest an, INS a remarcat o creștere a volumului lucrărilor de construcţii, faţă de perioada similară din 2022, ca serie brută, cu 12,2%.

Creşteri s-au evidenţiat la lucrările de reparaţii capitale (+18,2%), lucrările de construcţii noi (+12,8%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+8,1%). Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la construcţiile inginereşti (+30,7%) şi la clădirile nerezidenţiale (+1,7%). Segmentul care a înregistrat scăderi a fost cel rezidențial, care a marcat un minus de 7,2% de la an la an.